Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii The Faces of Phenomenology – kolejny tom naszych fenomenologów z Harrassowitz Verlag
The Faces of Phenomenology – kolejny tom naszych fenomenologów z Harrassowitz Verlag
Bardzo się cieszymy z ukazania się drukiem kolejnej publikacji zespołu fenomenologów skupionych w Katedrze Filozofii Współczesnej. Tym razem jest to monografia zbiorowa wydana przez cenione w świecie naukowym wydawnictwo Harrassowitz Verlag o globalnym zasięgu (II poziom, 300 pkt). Jest to drugi tom z zapoczątkowanej przez naszych pracowników serii: The Faces of Contemporary Phenomenology. Tom nosi podtytuł: Sartre and Beyond i jest owocem II Międzynarodowej Konferencji Fenomenologicznej „80 Years After "Being and Nothingness"”, która zorganizowali nasi fenomenologowie w dniach 1-2 czerwca 2023r. Redaktorami książki są dr Magdalena Kozak, dr Robert Grzywacz SJ i dr Szczepan Urbaniak SJ.
Publikacja podejmuje kwestię aktualności wybranych aspektów spuścizny intelektualnej Jeana-Paula Sartre'a dla naszych czasów. Zebrane studia omawiają: związki Sartre'a z dziedzictwem Husserla, zagadnienie pragnienia w kontekście fenomenologii tego, co nieprzejawione, wolność i wybór z perspektywy związków Sartre'a z psychoanalizą, pisarstwo biograficzne i jego własną postawę autobiograficzną, a także emocje w ich związku ze świadomością przedrefleksyjną, oraz niektóre specyficzne emocje, takie jak udręka i lęk. Osobną uwagę tom poświęca opresji i przemocy, upokarzającemu spojrzeniu oraz egzystencjalistycznemu projektowi etyki. Tom uzupełniają teksty poświęcone innym autorom niż Sartre: Marcowi Richirowi badanemu przez pryzmat metody fenomenologicznej, Hildebrandowi i Frankfurtowi w dyskusji o miłości własnej, a także podmiotowości ukazanej w malarstwie Erny Rosenstein.
Oprócz naszych pracowników autorami tekstów jest grono wybitnych polskich i zagranicznych współpracowników: Alfred Betschart (Sartre Society, Niemcy), Jarosław Jakubowski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz), Ciro Adinolfi (Instytut Katolicki w Tuluzie, Francja), Adriana Warmbier (UJ), Anthony Hatzimoysis (Uniwersytet Ateński, Grecja), Adriana Neacșu (Uniwersytet w Craiova, Rumunia), Maria Russo (Uniwersytet Vita-Salute San Raffaele w Mediolanie), Marek Drwięga (UJ), Monika Murawska (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie).
Harrassowitz Verlag - The Harrassowitz Publishing House Harrassowitz Verlag
Serdecznie gratulujemy i życzymy kontynuacji tej zdobywającej popularność serii – już czekamy na tom 3!